Odaberite mačića
Prilikom odabira mačke treba razmotriti sljedeće: s pedigreom ili bez njega, dugodlaku ili kratkodlaku mačku, mužjaka ili ženku, jednu ili više mačaka, gdje je nabaviti i na što treba paziti pri odabiru. Ovaj članak pomoći će vam odabrati.
Kad ste već odlučili uzeti mačku, morate odlučiti i kakvu mačku. Hoćete li nabaviti mačku s pedigreom ili bez njega?
Dugodlaku ili kratkodlaku mačku? Mužjaka ili ženku? Možda čak razmišljate nabaviti dvije ili više mačaka što će onda biti dvostruko ili trostruko zabavnije, a ni mačke neće biti usamljene.
S pedigreom ili bez pedigrea?
Postoji između 40 i 80 različitih pasmina mačaka i oko 500 vrsta. Pasmine se međusobno jako razlikuju. Samo pogledajte uvijek popularne sijamske, burmanske ili perzijske mačke, mačke koje nemaju repa i kanadske sfinge bez dlaka. Osim tih razlika u izgledu, svaka pasmina ima izrazite razlike u temperamentu i osobnosti. Sijamske mačke, na primjer, poznate su kao ekstroverti, dok su dugodlake perzijske mačke obično mirnije.
Postoji mnogo knjiga koje govore o karakteristikama različitih pasmina. Možete također pogledati i naše stranice posvećene raznim pasminama. Dok prikupljate informacije možete dobro proučiti posebnosti svake pasmine. Posjetite li izložbu mačaka možete upoznati različite pasmine i ustanoviti koja vam se najviše sviđa. Tamo ćete vidjeti mnoštvo lijepih i dragih mačaka, a neke od njih možda ćete željeti i u svom domu.
Većina vlasnika mačaka ne želi mačku s pedigreom niti čistokrvnu mačku. Za većinu nas obične domaće mačke ili mješanci imaju sve što tražimo od mačke, a ima ih u raznim bojama i raznih tipova dlake.
Duga ili kratka dlaka?
Dugodlake mačke mogu biti jako privlačne. No, kao i ljudima s dugom kosom, i mačkama treba puno pažnje i njege kako bi dlaka ostala u dobrom stanju i ne bi se zapetljala. Jedna od stvari u kojoj se uživa s dugodlakom mačkom je i svakodnevno češljanje. Većina mačaka uživa u češljanju i zadovoljno prede dok ih češljate.
Ako mislite da nemate vremena svaki dan češljati mačku, dvaput razmislite prije nego nabavite dugodlaku mačku.
Ako dobijete mačku sa zapetljanom dlakom možda ćete je morati odnijeti veterinaru da je ošiša, jer ona neće biti previše zadovoljna dok joj se raščešljava krzno. Veterinar će je možda morati čak i uspavati kako bi ona ostala mirna.
Mužjak ili ženka?
Mužjaci mačaka obično su veći od ženki. Nekastrirani mačci skloni su skitnji i često se tuku s drugim mačkama. Također označavaju teritorij urinom ili ne zakopavaju svoj izmet. Njima je to normalno ponašanje, ali vlasnicima je ono prilično neugodno.
Nesterilizirane mačke redovito će se tjerati i mogu ostati skotne, a dok se tjeraju mogu biti vrlo glasne. Nadalje, mačcima u susjedstvu biti će jako privlačne. Ukoliko ne želite pariti svoju mačku, najbolje ju je sterilizirati. Jednom kad se steriliziraju manja je razlika u ponašanju između mužjaka i ženki.
Evo i jednog zanimljivog podatka: ako već imate odraslu mačku i htjeli biste mačića znajte da će ga odrasla mačka prije prihvatiti ako je suprotnog spola.
Jedna ili više mačaka?
Mnogi vlasnici mačaka nisu sigurni je li bolje imati samo jednu ili više mačaka. Ta odluka ovisi o svakoj mački posebno. Neke mačke vole živjeti s drugim mačkama, dok neke više vole biti same ili s ljudima. Ako već imate odraslu mačku vjerojatno znate što ona više voli i kako bi se slagala s drugom mačkom.
Ako ste većinu dana van kuće, možda ćete htjeti dvije ili više mačaka kako bi imale društvo. Mačići koji su odrasli zajedno u načelu se dobro slažu i kad odrastu.
Broj mačaka ovisi i o veličini vašeg doma. Baš kao i ljudi, i mačke trebaju vlastiti prostor i ne žele se gurati. U pravilu, trebali biste imati bar jednu sobu za svaku vašu mačku kako bi se one imale gdje povući ako žele biti same. Možda će svaka mačka trebati i vlastitu kutiju za nuždu, jer neke mačke ne žele dijeliti taj prostor.
Gdje nabaviti mačku?
Mačku možete nabaviti na više različitih mjesta. Kad se odlučite nabaviti mačku recite to prijateljima i susjedima. Netko od njih možda će baš prodavati mačića ili znati nekoga drugoga tko prodaje. U novinama ili na izlozima naći ćete i oglase preko kojih se nude mačići. Odlična mjesta za nabavu mačića su i azili ili prihvatilišta za životinje. Tamo se obično nalazi mnogo mačaka i mačića koji očajnički trebaju dom.
No, nikako ne kupujte mačiće od trgovca koji ih je nabavio s raznih strana. Možda su prerano prestali sisati ili su dugo putovali. Takvi mačići su pod stresom i lakše se razbole.
Kako ne možete znati povijesti ni zdravstveno stanje takvih mačaka, u tom se slučaju posavjetujte s veterinarom.
Ako ste odlučili kupiti mačića s pedigreom, onda je to najbolje obaviti kod priznatog i cijenjenog uzgajivača. Takve uzgajivače možete naći pitate li vlasnike mačaka ili veterinare, proučite li oglase u časopisima o mačkama i novinama ili pak posjetite izložbu mačaka. Udruge koje okupljaju vlasnike pojedinih pasmina također vas mogu uputiti na cijenjene uzgajivače u okolici.
Na što treba obratiti pažnju?
Prvo, zahtijevajte vidjeti mačiće dok su s majkom. Na taj način možete doznati o majčinom zdravlje i temperamentu. Držite na umu da ona možda neće biti u najboljem stanju jer upravo podiže svoje mlade, ali najvažnije se uvjeriti da mačići nisu prerano prestali sisati ili da nisu dovedeni od nekud drugo.
Najbolje je čekati dok mačić nije star 7-8 tjedana i onda ga uzeti od majke. Uzgajivači mačaka s pedigreom često vole držati mačiće do njihovog 12. tjedna starosti. Pokušajte vidjeti više različitih legla prije nego donesete odluku. Kupujte samo na mjestima koja izgledaju čista (ali ne očekujte sterilne uvjete), i gdje mačke izgledaju sretne i u dobrom stanju.
Zdravi mačići obično su znatiželjni i stranci će ih zanimati. Odaberite živahnog i zaigranog mačića koji nije previše agresivan. Nije dobro uzeti stidljivog mačića koji izbjegava kontakt s ljudima i drugim mačićima. Smatra se kako razdoblje socijalizacije kod mačaka završava u 7-9 tjednu starosti i zato je važno da je vaša mačka socijalizirana prije nego dođe živjeti s vama.
Odaberite aktivnog mačića koji izgleda zdravo i čisto. Oči i nos ne bi smjeli curiti. Provjerite i da su uši čiste, a desni zdrave ružičaste boje. Pogledajte ima li znakova proljeva ispod repa i na stražnjim nogama. Dlaka bi trebala biti čista, a koža ispod ne smije biti iritirana. Nemojte misliti kako su mačići s velikim trbuhom slatki jer možda imaju gliste. I sitni mačići mogu imati zdravstvenih problema. Provjerite kad je vaš mačić cijepljen i očišćen od glista i postoje li prave potvrde za to.